— Wróć

archiwum

03.09 23.09

tytuł

Dezinformacja

autor

The Birthdays Design ----------------------------------------------- Kiosk Studio

tekst kuratorski

Żyjemy w erze informacji. Wartość rynku danych przekroczyła wartość rynku ropy naftowej słyszymy w filmie dokumentalnym Hakowanie Świata opowiadającym o działaniach firmy Cambridge Analytica. Hasło big data przestało być używane jedynie na korytarzach ośrodków uniwersyteckich – analiza dużych danych jest coraz powszechniej używana do tworzenia strategii wpływania na odbiorców/konsumentow/wyborców en masse.

 

Rozbudowa infrastruktury globalnej sieci, zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową najchętniej dostępną w chmurze powoduje, że firmy, jak Microsoft czy Google wodują wielkie serwerownie w oceanie. Dzieje się tak gdyż urządzenia wymagają coraz większych nakładów energii (pomysł zasilania energią kinetyczną fal morskich), chłodzenia, a dodatkowo powinny być odporne na trzęsienia ziemi, huragany itp..

 

Zbieraniem oprócz korporacji „cywilnych” w internecie oprócz korporacji „cywilnych” zajmują się wyspecjalizowane jednostki wszystkich armii świata. Na bazie zebranych informacji programowane są coraz nowsze systemy obronne, a kiedy nikt nie patrzy, producenci uzbrojenia testują autonomiczne systemy do zabijania, które w przyszłości mają symulować ludzką etykę lub nie, zależnie od modelu.

 

Do tej pory abstrakcyjne, mierzone w jobibajtach lub zetabajtach zbiory danych stawiały nas w roli obserwatora ciekawego, pięknego, acz odległego świata. Dziś, kawałek po kawałku ten świat jest kolonizowany, z pomocą coraz potężniejszej infrastruktury technicznej oraz przy użyciu inteligencji zbiorowej pozyskujemy, analizujemy i układamy informacje w prawidłowości, których zrozumienie może dać ogromne korzyści rozumiejącemu. Już dziś jesteśmy świadkami działań opartych o te analizy, które mają szansę zachwiać globalnym układem geopolitycznym, wpływają na degradację systemu demokratycznego oraz rozprawiają się, chyba ostatecznie, z renesansowym antropocentryzmem – nie w formie uniwersyteckiej dyskusji, ale real life.

 

W tej edycji POSTERY chcielibyśmy poprosić o zilustrowanie dramatycznej konfrontacji pojedynczego ludzkiego umysłu z tą przytłaczającą i wciąż rosnącą ilością informacji. Naszego potencjału jako pojedyncze indywiduum w starciu z połączoną siecią umysłów zarządzanych przez władców Facebooka i Googla. O spotkaniu naszego umysłu, skomplikowanej struktury połączeń neuronalnych, ze strukturą, która przekroczyła już potencjał naszego pojmowania. Fragmenty dziennika SI Łukasza Zawady sugerują, że być może przegapiliśmy powstanie sztucznej inteligencji.

komentarz artysty/ów

asdada

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.